«Где деньги, Зин?!», або Коли українські клуби навчаться заробляти?

Динамо Київ 7 Січня, 16:12
Телебачення пропонує невеликі гроші за права на показ домашніх матчів. На продажу квитків та атрибутики багато теж не заробиш. Залишається тільки продаж гравців.

«Где деньги, Зин?». Майже як по Висоцькому. Зрозуміло, що час шальних грошей у нашому футболі вже минув. Потрібно вчитися заробляти самому. Телебачення пропонує невеликі гроші за права на показ домашніх матчів. На продажу квитків та атрибутики багато теж не заробиш. Проблема в тому, що в обох випадках населення України не особливо платоспроможне і тому не може дозволити собі платити великі гроші за перегляд футбольних матчів, чи атрибутику улюбленого клубу. Залишається тільки продаж гравців.

«Шахтар» продавав своїх лідерів до хороших команд за хороші гроші, тобто мав не тільки фінансові дивіденди, але і підвищував міжнародний імідж. Навіть Луїса Адріано, у якого за півроку спливав строк дії контракту, «гірники» змогли пристроїти до » Мілану» за хороші гроші. Потім був рекордний трансфер Алекса Тейшери до Китаю за 50 мільйонів. Потім настав відносний штиль, дончани більше працювали над тим, як втримати тих гравців, які є в команді, підписуючи нові довгострокові угоди. Із коштовних «лотів» зараз залишився Фред, у Бернарда спливає строк дії контракту, прогресує Ісмаїлі…

Тайсону та Марлосу, які визначають гру «Шахтаря» в атаці, вже під тридцять (першому буде на днях). Продати футболістів за великі гроші у такому віці – буде дуже важко. Хіба що до Китаю. До того ж Марлос має контракт тільки до літа (новий він не підписав поки навіть попри натуралізацію). Або вони підуть зараз після вдалої Ліги Чемпіонів (у крайньому випадку влітку, після ЧС), або це зробити буде вкрай складно. У Бернарда контракт тільки до літа. Після вдалої Ліги Чемпіонів до нього є великий інтерес від різних клубів. Свого часу «Шахтар» заплатив за Берні 25 мільйонів євро, додайте сюди зарплату за майже 5–ть років ( ЗМІ писали про велику зарплату, бо тоді була конкуренція за гравця із «Порту»), так звані підйомні, то виходить дуже кругленька сума. Якщо підписувати новий контракт, потрібно покращувати умови (зарплату, підйомні і тому подібне). Навряд чи знайдеться клуб, який захоче заплатити за Бернарда 40-50 мільйонів євро.

Степаненку та Ракицькому вже по 28. Прийшов час визначатися, наскільки вони хочуть спробувати свої сили у Європі. Поїзд починає рушати, але останній вагон ще знаходиться в полі зору.

Раніше в «Шахтарі» була система, коли купували молодих бразильців, адаптували їх, виводили на новий високий рівень, а потім продавали. Зараз такої можливості вже немає. Всі розуміють причини. Дуже допомогли колишні гравці » Металіста» - Тайсон та Марлос (гадаю, що не завадив би Шав’єр). Зараз потрібно будувати нову систему. Очевидно, що українські гравці, які є в системі клубу, не завжди дотягують до рівня команди. Але в цьому сезоні «Шахтар» ще активніше став займатися власною академією та молодіжними командами.

В «Динамо» багато в чому схожа історія. Так минулої зими в статусі вільного агента пішов Макаренко, зараз - Віда. Влітку вже відразу у шести(!) гравців завершуються контракти. Ситуація із Мбокані та Хачеріді в будь-якому разі буде програшною: або вони йдуть безкоштовно, або потрібно йти на їх умови. Виходить такий собі чемодан без ручок, який нести стає важко, а кинути жаль.

Однозначно, продавати футболістів потрібно раніше, ніж коли їм виповниться 30 років і вони починають здавати. Ситуація , яка була із Алієвим, Мілевським, Гавранчічем, Рінконом, Шацьких та ще багатьма, просто не має права повторюватися. Трансфер Ярмоленка скоріше виключення із правил, або наслідок трансферу Неймара. До того ж, заміни йому не було. Так само, як і Шовковському.

1998-1999 рік подарував «Динамо» талановитих молодих футболістів. Минулого року вони наводили жах на суперників на груповій стадії Юнацької Ліги УЄФА. За першу команду вже встигли зіграти Миколенко, Шапаренко, Смирний, Русін та Алібеков. Думаю, що перспективи має Попов (зараз травмований), Лєднєв, Янаков, Цітаїшвілі (2000 року народження). Знаю, що тренери дублю працюють із ними дуже багато, як взагалі із командою, так і індивідуально (той же Венглинський займається форвардами). Але сам Олександр Хацкевич дуже мало довіряє молоді. Молодь почала грати лише тоді, коли почалися кадрові проблеми. «Динамо» за потенціалом - сильна команда, але як буде, покаже тільки час. Вже був у «Динамо» не один випадок, коли потенційно сильні молодіжні команди не постачали гравців у першу команду. Із чемпіонів першого розіграшу U-19 великі аванси видавались Кузику, Яремчуку, Полегенько, Харатіну, Бурді, але вже майже нікого немає в системі клубу. Покоління 1990 року, чемпіони юнацького Євро 2009, Гармаш, Рибалка, Петров, Парцванія, Коркішко та інші – від них також чекали більшого. Покоління 1985 року, так звана академічна група Якованка, Алієв, Мілевський – час цих гравців сплинув безповоротно.

«Ворскла» живе за принципом підписання вільних агентів та прощання із футболістами в такому самому ключі. Із гравців, які були продані за останній час, уваги заслуговує тільки Турсунова, який приніс у клубну казну хороші гроші.

Дуже важко підібрати слова описуючи трансферну політику «Зорі». Складається враження, що із Вернидуба просто знущаються. Спочатку грали за рахунок орендованих гравців, потім почали займатися повноцінною селекцією. Тільки Бонавентуре (преса писала про 1 -1.3 мільйона євро) та Пертяк (певна сума грошима та права на Караваєва). Шевченко( минулий сезон був основним гравцем команди), Ліпартія, Чайковський, Сіваков, Сухоцький, Пауліньо пішли вільними агентами. Форстер не хотів переходити туди, куди хотів клуб. Тому за півроку до завершення контракту все–таки був проданий до «Лудогорця» (не думаю, що у такому випадку варто говорити про великі гроші). Не зрозуміла доля Опанасенка. Виходить так, що влітку можна було спробувати продати воротаря Шевченка, захисників Сухоцького, Опанасенка, а не відпускати їх вільними агентами. Зараз беруть в оренду Тимчика та Михайличенка. Не зрозуміло, кому належать права на Луніна (не думаю, що в «Дніпрі» сидять дурні, які минулої зими відмовилися продавати Луніна за пристойні гроші, заради того, щоб влітку відпустити його безкоштовно до «Зорі»).

Одним із відкриттів нового сезону став «Олімпік». Не тільки за результатом, але і грою. Під кінець сезону не вистачило сил, або вже футболісти більш думали про майбутнє, ніж про футбол. Зараз йдуть лідери. Шестаков та Богданов перейшли безкоштовно до чемпіонату Угорщини та Польщі відповідно. В першого завершився контракт, а другий мав домовленість із президентом, що його відпустять. Не знаю, скільки обійдеться контракт Шабанова київському «Динамо», але його контракт тільки до літа. Не думаю, що тут йде мова про велику суму. Команда, якщо хоче бути успішною, просто зобов’язана вчитися продавати своїх гравців за хороші суми. Подивимося, як воно буде із Мохою та, можливо, Біленьким.

«Верес» та »Маріуполь» живуть за рахунок того, що забезпечують власники клубу. Тут на перше місце виходить не бізнес, а існування команди. Все те саме можна сказати і про «Сталь».

«Олександрія» підготувала Ксьонза, Паньківа, Гітченка, Довгого, Сухоцького, Коломойця, але реальні гроші отримала тільки за перехід Таргамадзе до «Шахтаря». Я не знаю, хто із сьогоднішнього складу команди Шарана може бути проданий.

«Чорноморець» за останній рік втратив пів команди, але гроші вдалося заробити тільки на Данченку та Азацькому («Баннік» заплатив скромну суму, бо контракт був ще не півроку). Всі інші гравці пішли, як вільні агенти, або повернулися до своїх клубів після оренд. Зовні це все схоже на внутрішню диверсію, ніж хоч на якусь систему розвитку. Зараз знову в Одесі спостерігаємо революцію.

«Карпати» готові продавати футболістів, але поки не має ніякого результату. Потрібно вчитися поєднувати ці дві складові. Рібас влітку прийшов, як вільний агент, поїхав в оренду, де зараз на хорошому рахунку. Клуб на рівному місці може гарно заробити. Є увага до Караскаля. Потенційно можуть бути продані Швед, Мякушко, Лобай... Але для цього повинна бути гра та результат. Однозначно, що потрібно більше приділяти увагу власній молоді. Такі трансфери, як Федецький та постійна довіра до певних гравців, які вже не один рік в команді, не додають перспектив. Подивимося, що зміниться за зиму.

«Зірка» має ряд цікавих молодих гравців. Подивимося, як складеться їхня доля. Хочеться вірити, що на них хоч пробують заробити.

В Першій Лізі особливих перспектив бізнес–моделей, чи можливості заробляти самому я не бачу. Лідери просто живуть за гроші власників (окрім «Арсеналу» - тому і лідери, що мають більше грошей). Я не знаходжу в Першій лізі навіть 10 гравців, які б могли підсилити клуби УПЛ (навіть якщо мова йде про «Сталь» чи «Зірку). Знаю, що «Волинь» влітку мала пропозиції по своїм молодим гравцям, але зараз вони йдуть безкоштовно, як вільні агенти. Так от працюють менеджери.

На бізнес–стратегію може вийти «Дніпро». Минулого року розкрилися Лунін, Луньов, Чеберко, Вакулко, Когут, Баланюк. В цьому році в складі обох «Дніпрів» є ряд дуже цікавих та перспективних гравців. Варто цим тільки займатися, вибудувати систему. Проблем із молодими талантами немає.

Дуже подобалося те, що було в «Металісті» за часів Маркевича, Краснікова, Воліка. Фактично була вибудована система, коли брали латиноамериканців, доводили до пуття, залишилося тільки продати. Першою ластівочкою став Тайсон (заміна в лиці Гомеса вже була готова), але далі пан Ярославський продав клуб…

Якщо запитати власників наших клубів, яким вони бачать свої команди через 5-6 років? Я впевнений, що ніхто не дасть відповіді. Всі живуть одним днем. У мене більше сподівань на те, що життя просто змусить щось вигадувати, не стояти на місці. Он «Карпати» проводять перебудову. «Зоря» вийшла на бразильський ринок. «Динамо» продало Ярмоленка та звернуло увагу на Скандинавський ринок гравців.

Сер

гій Тищенко