- Де ви відпочивали під час відпустки? Чи вдалося відновити сили?
- Відпочив добре, сили, думаю, відновити вдалося, тим більше, витрачено їх було не так багато. Хоча, психологічно було важко, враховуючи те, що у весняній частині минулого сезону доводилося відновлюватися після отриманої травми. Відпустку проводив в Італії, я туди їжджу щороку, це вже традиція бувати в одному і тому ж місці.
- Чи стало завоювання Кубка України минулого сезону моральною компенсацією за невдалий виступ у чемпіонаті?
- Ні. Це просто приємний момент, для того, щоб дивитися в майбутній сезон з оптимізмом. Враховуючи зміни, які у нас відбулися, всі розраховують, що команда з тим же настроєм і бажанням, які були в останніх матчах, розпочне новий сезон. А також примножить взаєморозуміння на полі, буде показувати той рівень гри і ті результати, яких чекають наші вболівальники.
- Чи не турбує вас, що команда вже починає підготовку до нового сезону, а досі немає ясності, в якому форматі буде проходити наступний чемпіонат України?
- Наше діло маленьке, і це не межа наших можливостей. Я звик турбуватися і переживати щодо того, що я можу змінити. А змінити я можу лише свій стан, можу вплинути на атмосферу в колективі, його внутрішні складові. А рішення щодо чемпіонату, його термінів, формату і місця проведення матчів, нехай приймають відповідні керівники.
- Але за дискусіями щодо формату чемпіонату ви напевно стежите?
- Свою думку я залишу при собі. При цьому вважаю, що той формат, в якому раніше проходив чемпіонат України, ідеальний варіант для всіх нас.
- Чи принципово для вас, де грати матч за Суперкубок проти «Шахтаря»?
- Скажуть грати у Львові - будемо грати там. Скажуть - у Києві - значить, в Києві. Запропонують Полтаву - поїдемо до Полтави. Головне, щоб ця гра була не заради гри, а для глядачів, для уболівальників.
- Полтаву, напевно, можна вважати фартовим містом для «Динамо»?
- На такі речі, як «фарт» чи «не фарт», я уваги не звертаю.
- Наскільки ситуація в країні заважає сконцентруватися на футболі?
- Зізнатися чесно, заважає. Тому що ти не можеш залишатися байдужим до всього того, що відбувається у тебе в домі. А моя країна - це мій дім, моя батьківщина. І коли відбуваються всі ці події на сході, безумовно, я, як і всі хлопці, переживаю, допомагаю, чим можу. Ми віримо, що в найближчий час ця ситуація зміниться на краще.
- Чи додали вам оптимізму вибори президента України?
- Поки ми закладаємо фундамент для того, щоб все це відбулося. Сподіваюся, що люди, які зараз стоять на чолі держави, докладуть максимум зусиль, щоб відновити в Україні мир. Але в той же час всі ми повинні допомагати їм. Допомагати своєю роботою і ставленням. Коли говорять про розруху, я відразу згадую слова професора Преображенського: «Розруха у нас в головах». Точно так само і культура у нас в голові - культура спілкування, культура поведінки. Для того, щоб змінити світ, потрібно, в першу чергу, навчитися змінювати себе. Завжди потрібно починати з себе.
- Прокоментуйте продовження контракту з «Динамо».
- Це стосується тільки нашого діалогу з президентом «Динамо». Але можу сказати, що я б не йшов на цю розмову, якби у мене не було попередньої розмови з тренерським штабом і головним тренером. Так було минулого року, точно так само сталося це і зараз. Я прийшов до головного тренера, щоб дізнатися, потрібен я чи ні. У міру своїх можливостей буду допомагати «Динамо».
- Чи стежите за матчами чемпіонату світу в Бразилії?
- Стежу по мірі можливостей. З урахуванням того, що багато матчів проходять досить пізно, не всі виходить дивитися. Плюс, поки був в Італії, також не завжди вдавалося знайти незакодовану трансляцію, тільки через Інтернет. Але матч-відкриття між Бразилією і Хорватією бачив. Дуже шкодую, що не вдалося подивитися поєдинок між Іспанією і Нідерландами. Але обов'язково подивлюся цей матч. Те ж саме стосується зустрічі Німеччина - Португалія.
- Кого вважаєте фаворитами мундіалю?
- Вони залишаються колишніми. Незважаючи на поразку від голландців, Іспанія в їх числі. Я б однозначно не скидав би їх з рахунків. Ми пам'ятаємо, наскільки невдало голландці зіграли на Євро-2012. А в цілому, на таких змаганнях можливо все. Тому що мотивація відіграє величезну роль у футболі.
- Тренери спостерігають за чемпіонатами світу з прицілом побачити якісь тактичні новинки, селекціонери - щоб знайти посилення для своїх клубів. А ви стежите за грою воротарів?
- Безумовно! Я взагалі ніколи не дивлюся футбол як уболівальник. Хіба що, коли грає «Динамо» або збірна України. Всі інші матчі аналізуються з професійної точки зору, в контексті взаємодії гравців індивідуально, в лініях. Само собою, це стосується і гри воротарів.
- І як, нинішній чемпіонат світу дає вам якусь нову інформацію?
- Так, однозначно! Я підкреслюю для себе багато моментів. Якимись технічними помилками можна знехтувати, адже немає людини, яка б не помилялася. Але є організація гри, план, концепції дій голкіперів. У цьому плані тенденції, які склалися останнім часом мене трохи дивують. Мені дивно спостерігати, які позиції у воротах займають воротарі в тих чи інших ситуаціях. Може, тут просто питання в психології, або статус чемпіонату світу так пригнічує правильність дій голкіперів, але моменти, які я для себе підкреслив, повторюся, є.
- На першому міжсезонному зборі з командою працюватиме багато молоді. Як будете їм допомагати, підтримувати? Взагалі, як зараз себе веде молодь - хлопці звертаються за порадами до старших, прислухаються до їхніх слів? Чи вони й самі все вже знають, і на них ніяк вплинути не можна?
- Вплинути на людину можна тільки тоді, коли вона сама цього хоче. Коли їй цікаво, коли вона думає про своє майбутнє. Я, в свої неповні 40 років, прекрасно розумію, що ще дуже багато чого не знаю. Тому я відкритий для будь-якої інформації і абсолютно спокійно її сприймаю. Стежу за діями, роботою моїх молодих партнерів по команді, інших футболістів, у тому числі за діями молодих хлопців. Проблеми починаються тоді, коли людина починає думати, що вона все знає. Тоді вона просто зупиняється у своєму розвитку.
- Чи були випадки, коли хтось із хлопців підходив до вас за порадою?
- Це відбувається регулярно.
- Збори «Динамо» знову пройдуть в Австрії. Чи не приїлося вам це місце для підготовки до сезону?
- Це питання залежить не від мене, так що я до цього ставлюся абсолютно спокійно.
- Як оцінюєте свій стан після травми? Чи готові працювати на всі 100% без обмежень?
- Думаю, так. У всякому разі, сподіваюся на це. (Посміхається).
