Ігор Суркіс: «Не можна змінювати правила по ходу гри»

Динамо Київ 6 Червня, 09:53
Президент київського «Динамо» Ігор Суркіс відповів на питання, пов'язані з розглядом різних варіантів старту майбутнього сезону.

Президент київського «Динамо» Ігор Суркіс відповів на питання, пов'язані з розглядом різних варіантів старту майбутнього сезону.

Менше ніж через тиждень, 12 червня, власники клубів елітного дивізіону зберуться у Києві, щоб обговорити формат чергового чемпіонату країни.

Напередодні Прем'єр-ліга розіслала їм варіанти календаря, однак, на думку одного з найавторитетніших учасників майбутніх загальних зборів, президента «Динамо» Ігоря Суркіса, має значення не стільки розклад матчів, скільки кількість учасників турніру і принцип, за яким вони будуть обрані.

- Питання навіть не до варіантів календаря, -

роз'яснив свою позицію Ігор Суркіс

. - Мені цікаво послухати людей з Прем'єр-ліги: нехай пояснять, кого з колег у разі скорочення складу учасників до дванадцяти команд я повинен своїм голосом образити.

Ми можемо і до шести клубів лігу зменшити, залишивши найбільш заможні у фінансовому плані і граючи в чотири кола, але як тоді бути зі спортивним принципом, за яким той же донецький «Олімпік» здобув право грати в еліті?

Не можу ж я його президенту сказати: ми тут порадилися і вирішили вас в Прем'єр-лігу не брати! «Олімпік» має нормальне фінансування, хорошу інфраструктуру - все, що потрібно клубу для проходження ліцензування. Неприпустимо змінювати правила вже по ходу гри! Якщо хочемо скоротити лігу до дванадцяти команд, треба заздалегідь повідомити: в майбутньому сезоні, наприклад, вилітають чотири клуби, а ще два - грають стикові матчі з претендентами на підвищення в класі. Можливо, це навіть загострить конкуренцію внизу турнірної таблиці. Але слід попереджати нас заздалегідь, а не ставити перед фактом.

Буде цікаво послухати і колег: можливо, допускаючи скорочення на чверть числа команд, Прем'єр-ліга вже володіє інформацією про відмову деяких клубів. Нам поки, повторюся, розіслали лише проекти календаря, розраховані на 12 і 16 команд. Між тим, на ситуацію можна подивитися і з іншого боку: якщо якісь клуби припинять існування, як вести мову про шістнадцяти учасників? Притягувати за вуха?

Загалом, нічого не змінюється: Прем'єр-ліга не діє замість того, щоб супроводити варіанти календаря хоча б приблизними списком: ось склад учасників для турніру з 12 командами, а ось - з шістнадцятьма. Це найважливіше! А на календар, якщо буде потрібно, ми будемо готові погодитися з закритими очима.

- Яку дату початку чемпіонату - 26 липня або 9 серпня - вважаєте оптимальною?

- Це теж належить обговорити. Однак у будь-якому випадку, з урахуванням обстановки в країні, всі клуби повинні заявити як основне, так і резервне поле. Можна припустити, що якщо, приміром, «Шахтарю» та «Динамо» випаде грати в першому турі в Донецьку, а обстановка в місті цього не дозволить, матч переноситься в Київ - з умовою, що в другому колі ми зустрінемося на «Донбас Арені». Але не можуть же гірники всю осінь проводити поєдинки на виїзді! Тут стане в нагоді випробуване донецькою командою поле в Черкасах. Або ж в Сумах, Харкові, будь-якому іншому місті, з яким домовиться «Шахтар».

Пам'ятаєте, як навесні ми відкладали на два тижні відновлення чемпіонату? Тоді, навпаки, вибухонебезпечною ситуація була в Києві і Харкові, але все заспокоїлося, і в результаті нам вдалося провести самий толерантний відрізок сезону в новітній історії. За винятком одеської трагедії, яку спровокували явно не футбольні сили, не сталося жодного ексцесу у всіх трьох лігах. Ми навіть штрафів у заключній частині турніру за поведінку вболівальників заплатили менше, ніж коли у нас в країні все нібито було гаразд. Досвід підказує, що наш вид спорту - перетворився в потужний об'єднуючий фактор, тому відкладати старт нового чемпіонату, розписуючись у власній безпорадності, ніяк не можна.

Чим раніше визначимося з точною датою початку сезону, тим краще. Адже існує і практична сторона питання: клуби повинні планувати підготовку. Тим часом у пресі з'являються висловлювання про те, що треба б почекати до кінця серпня або початку вересня. Але не можуть же команди три місяці перебувати в тренувальному режимі, не проводячи офіційних матчів! Чемпіонат, з моєї точки зору, слід починати в раніше визначені строки плюс-мінус тиждень хоча б для того, щоб показати людям: життя триває, а всі труднощі країна долає з високо піднятою головою.

***

- У весняній частині минулого сезону ви охоче надавали стадіон імені Валерія Лобановського в розпорядження клубів, які не могли проводити домашні поєдинки на власних аренах...

- Готовий надати і в нинішньому чемпіонаті. Надіслав днями у ФФУ офіційне повідомлення: наша клубна арена знаходиться в повному розпорядженні команд, які з відомих причин не в змозі грати вдома. Що до міжнародних матчів, то ті ж «Зоря», «Металіст», «Дніпро» чи «Шахтар» мають можливість зіграти єврокубкові зустрічі на стадіоні «Динамо». Не заперечую проти того, щоб ділити «Олімпійський» з командами, які його потребують, якщо дати їх матчів не збігаються з нашими. Тут вже, правда, слід домовлятися не тільки зі мною, але і з керівництвом арени.

При всякій можливості українські клуби повинні підтримувати один одного. Впевнений, що, якби «Динамо» було в подібній ситуації, нам надали б підтримку і «Шахтар»і «Дніпро» з «Металістом». Візьміть Полтаву: з ідеєю прийняти фінал Кубка України до неї звернулися в останній момент, але місто, клуб і стадіон імені Олексія Бутовського за пару днів підготувалися - і організували нашу з гірниками зустріч на найвищому рівні.

Дай Бог, щоб до осені ситуація змінилася, і всі наші клуби отримали санкцію УЄФА на проведення єврокубкових матчів в рідних стінах. Але будьте впевнені: навіть якщо «Шахтарю» доведеться орендувати під Лігу чемпіонів «Олімпійський», вболівальники заповнять трибуни столичної арени. І підтримка у донецької команди виявиться не меншою, ніж на «Донбас Арені», адже зараз, у що важко було повірити навіть рік тому, шанувальники всіх українських клубів об'єдналися навколо спільної ідеї - єдиної і мирної країни.

- Кілька місяців тому стадіон «Динамо» перебував в епіцентрі революційних подій, а навколо нього до останнього часу зберігалися залишки барикад. Як вам за короткий термін вдалося привести арену в нормальний вигляд?

- Насамперед, це стало результатом тривалих переговорів з людьми, які вважали, що вимоги, з якими вони виходили на Майдан, до кінця не виконані. Глибоко вникати в цю тему ми, мабуть, не станемо: я не політик, а ви - не політичний журналіст. Але не прислухатися до думки цих людей було неможливо. Дискусія наша виявилася напруженою: ми спілкувалися спокійно, то, траплялося, на підвищених тонах. Вирішальним аргументом стало те, що 1 червня ми чекали на «Динамо» велику кількість дітей, для яких спільно з генеральним спонсором клубу Банком «Надра» влаштували велике спортивне свято. Перед його початком діти збиралися покласти квіти до пам'ятника Лобановському, і хотілося, щоб це відбувалося в нормальній обстановці.

Мені вдалося достукатися до людей, і я їм за це вдячний. Більше того, люди з Майдану надали нам допомогу в очищенні території - клубу не довелося залучати для цієї мети вболівальників. Сказати спасибі хочу і президенту України, який виконав свою обіцянку і відновивши разом з нами всю зруйновану інфраструктуру перед стадіоном. А роботи було чимало: всі каси виявилися спалені, розбиті ліхтарі, колонада вимагала повного відновлення, а пам'ятник Лобановському - серйозного ремонту.

***

- До загальних зборів учасників прем'єр-ліги залишається менше тижня. З кимось із колег-президентів, принаймні в телефонному режимі, питання нового чемпіонату обговорювали?

- Може, і обговорював, але в одному підхід у нас так чи інакше загальний: якщо структуру чемпіонату з 16 учасниками ми знаємо напам'ять таблицю множення, то варіант з дванадцятьма командами вже викликає питання. І справа не тільки в тому, які потраплять клуби в заповітну дюжину, - не до кінця ясний регламент турніру. Хтось пропонує грати нам в три або чотири кола, хтось-після двох кіл розділити команди на дві шістки. Якщо погодитися з останнім варіантом, виникає питання - враховувати всі очки, набрані на першому етапі, або тільки між сусідами по шістці?

Нюансів багато, і обговорювати їх треба не з позиції сили, комусь щось нав'язуючи, а шляхом діалогу. Адже всі ми, незалежно від турнірних успіхів, є рівноправними членами прем'єр-ліги, і хоча б у своїй родині повинні обходитися без конфліктів. Треба прийти до рішення, яке в рівній мірі влаштувало б наших глядачів, рекламодавців, телебачення, щоб чемпіонат, який ми так довго збирали, не опинився в прірви, з якої потім буде неможливо вибратися.

Ніхто не пояснив нам, за яким принципом можна скорочувати лігу до дванадцяти команд, за якими критеріями визначати, що цей клуб підходить елітного дивізіону, а цей ні. Давайте порахуємо: минулий сезон у нас закінчували 15 команд. «Таврія» вилетіла за спортивним принципом, «Севастополь», якщо не вирішить змінити дислокацію і грати де-небудь в Херсоні (в момент розмови на сайті «Севастополя» ще не з'явилися слова президента клубу Олександра Красильникова про те, що Вадим Новинський припинив фінансування команди. - Прим. Д. І.), теж відпадає.

Залишається тринадцять, до яких, якщо від підвищення в класі відмовиться «Олександрія», логічно додати виграв першу лігу «Олімпік». Когось треба відсіювати, щоб отримати шукане число 12? Поповнення з другого за рангом дивізіону чи запорізький «Металург»? Як після голосування дивитися в очі колегам, які витрачали гроші, боролися за місце в прем'єр-лізі, а тепер - раптом позбавляються можливості виступати в еліті?

- Ми за замовчуванням відсіваємо кримські клуби, але існує приклад сусідньої Молдавії, в чемпіонаті якій грають - і, більш того, виходять в єврокубки - клуби невизнаного Придністров'я...

- Якщо ви запитаєте мене, в якому чемпіонаті повинні грати команди Криму, відповім без коливань - в українському. Перебування на окупованій території не скасовує їх реєстрації в ФФУ, і наша федерація зобов'язана зробити все можливе, щоб ці клуби залишалися футбольними суб'єктами України. Інакше ми скоро договоримося до того, що і донецькі команди захочуть під юрисдикцію РФС. Загальновідомо, що міжнародне співтовариство не визнає Крим складовою частиною Росії, а значить, ФІФА та УЄФА не санкціонують перехід «Севастополя» і «Таврії» в російський чемпіонат.

- Адже я не випадково навів приклад Придністров'я: якщо б «Севастополь», залишившись в українському чемпіонаті, вирішив проводити домашні матчі на півострові, «Динамо» та інші українські команди не побоялись би їздити до нього в гості?

- Ми будемо їздити туди, де приймаючою стороною гарантована безпека - не на словах, а на ділі. Ви думаєте, якщо сліпий жереб визначить нам у суперники по групі Ліги Європи російський клуб, а його керівництво дасть всі необхідні гарантії, ми не поїдемо? Не просто поїдемо - гарантуємо безпеку відповідного візиту. Що ж стосується ситуації на сході України, то війна там не буде тривати нескінченно. Знайдуться мудрі люди, які, сівши за стіл переговорів, розставлять все по своїх місцях. І особисто мені здається, що у Петра Порошенка це повинно вийти.

***

- Повертаючись до єврокубкових матчів: я вірно зрозумів, що ви не прихильник того, щоб при жеребкуванні українські і російські клуби розводили, як це роблять з вірменськими та азербайджанськими або російськими і грузинськими?

- Якщо УЄФА визнає такий крок необхідним, це буде його рішення. Я ж вважаю, що поганий мир в будь-якому випадку краще доброї сварки, а діалог - краще війни.

- Ви твердо заявили, що про розпродаж команди при всій складності ситуації в країні не йдеться, і жоден футболіст не звертався до вас поки з пропозицією про дострокове розірвання контракту. Тим часом інтернет переповнений чутками: «Рома» хоче придбати Джермейна Ленса і має намір завершити переговори ще до чемпіонату світу, «Фіорентина» готова віддати за Мігеля Велозу сім мільйонів євро, а «Мілан» не думає про придбання Александара Драговича...

- Заспокою вболівальників: розлучатися з провідними гравцями - як з легіонерами, так і з українцями - ми зараз не плануємо. Якби в країні було все гаразд, я, напевно, займався переговорами щодо посилення команди, але замість цього - перебуваю в Києві і намагаюся вселити впевненість у футболістів і тренерський штаб, що у нас не буде більш таких катаклізмів, як на початку весни, а чемпіонат стартує вчасно.

Завдання зараз більшою мірою - зберегти, а не зміцнити склад. Ні, це не означає, що селекційна служба на час призупинила роботу - пошук ведеться, і якщо Сергій Станіславович Ребров висловить побажання підсилити одну-дві позиції, то заперечень не буде. Інша справа, що не кожен іноземний футболіст захоче їхати в Україну. В наш технологічний вік інформації про події предостатньо, і подається вона, на жаль, у різних джерелах по-різному. Причому - не завжди об'єктивно.

Поки ні один наш гравець не висловив побажання покинути «Динамо» у зв'язку з ситуацією. Але я прямо кажу футболістам: якщо з'явиться пропозиція від європейського топ-клубу, буду готовий сісти за стіл переговорів. У нас не рабовласницький лад, і навіть якби в країні був мир і спокій, я все одно розглядав би подібні запити. З іншого боку, приходячи останнім часом на роботу, не приховував радості від того, що не бачу на столі сервіс з пропозиціями про покупку наших гравців.

Мені хочеться, щоб швидше пролетів відпускний період, хлопці повернулися в хорошому настрої і поїхали на перший збір в Австрію. Щоб Вукоєвич, Виду, Велозу і Ленс, гідно зігравши на чемпіонаті світу, приєдналися до команди в Альпах. Ребров вже оголосив цим футболістам про те, що після того, як їх збірні покинуть Бразилію, вони отримають днів десять-дванадцять відпочинку. Природно, буду вболівати за їх команди на світовій першості і бажати їм пройти як можна далі. Хоч як президент клубу не заперечував би проти якнайшвидшого їх повернення.

***

- Ви дали зрозуміти, що плануєте повернути - принаймні на час першого річного збору - всіх своїх гравців, які перебували в оренді...

- Це ініціатива головного тренера. Саме Ребров запропонував продовжити контракт з Олександром Шовковським і Артемом Кравцем, повернути Віталія Буяльського і Сергія Люльку. Дуже розраховує Сергій Станіславович вписати в склад і Сергія Рибалку, якого, скажемо прямо, не так-то просто було забрати на перегляд. Адже за нього-то якраз у нас є реальні пропозиції.

Сподіваюся, що всім, кого ми повернемо, знайдеться місце в першій команді, оскільки сезон чекає довгий, грати доведеться на трьох фронтах. Були б раді знову бачити у нас Раффаэла і Адміра Мехмеді, що блискуче проявили себе в німецькому чемпіонаті, однак бразилець був проданий в менхенгладбахську «Боруссію», а «Фрайбург» після року оренди вирішив скористатися опцією і викупити трансфер швейцарця. Зовсім недавно інтерес до Мехмеді виявляли кілька клубів з першої п'ятірки англійської прем'єр-ліги. Нікого не звинувачую, але, мабуть, тренери просто не розгледіли потенціал Адміра на рідній позиції: в атаці він виглядає явно сильніше, ніж на фланзі.

- А чи повернеться в «Динамо» Денис Бойко?

- Ми провели переговори, і я дав згоду на те, щоб «Дніпро» викупив його трансфер. Бойко залишилося тільки погодити умови особистого контракту. Вважаю, що у нас сильна воротарська позиція: є досвідчений Шовковський, який, як сам стверджує, не сказав останнього слова у футболі, є два молодих, але достатньо досвідчених голкіпера - Максим Коваль і Олександр Рибка. За їх спинами підростає перспективна молодь. Але, як вам відомо, воротарська позиція тим і відрізняється від інших, що якщо людина на ній грає, не допускаючи серйозних помилок і не отримуючи травм, потіснити його в запас вкрай складно.

- У зв'язку з цим не виникало думки віддати в оренду того ж Коваля, який не мав останнім часом гідної ігрової практики?

- Максим - воротар безсумнівно талановитий, у нього є чималий простір для зростання і самовдосконалення. Якщо він буде працювати з тим же бажанням, що й два роки тому, коли прийшов у «Динамо» і склав гідну конкуренцію Шовковському, він зросте до класного футболіста. Продавати ми Коваля точно не збираємося, але якщо у наставника воротарів Михайла Михайлова виникне думка, що для отримання ігрової практики його слід відпустити в оренду, ми цю можливість розглянемо.

- У продовження теми орендованих: Бенуа Тремулінаса повертається в Київ - або «Сент-Етьєн» висловлює готовність його викупити?

- Своє рішення французький клуб повинен оголосити до початку липня, але, думаю, ясність виникне протягом найближчих десяти днів після моєї зустрічі з його представниками. Якщо «Сент-Етьєн» вирішить залишити Тремулінаса, мене такий розвиток подій зовсім не злякає. Але якщо ми не домовимося, я буду тільки радий, що такий сильний футболіст повернеться в команду.

- «КПР», наскільки я розумію, повертає не потрапив на чемпіонат світу через травму Ніко Краньчара, «Вест Бромвіч» - Горана Попова, а «Евіан» Марко Рубена і Факундо Бертольо. Що чекає цих гравців - новий шанс у «Динамо» або чергова оренда?

- Ми чекаємо їх у Києві, що називається, з розпростертими обіймами. Кожен з них - футболіст високого класу, але слід розуміти, що доводити обгрунтованість своїх претензій на місце в «Динамо» їм доведеться з чистого аркуша. А надійдуть пропозиції - будемо розглядати. Поки інші клуби до них інтересу не виявили.

***

- Ще одне кадрове питання пов'язаний з доукомплектуванням тренерського штабу. Нещодавно ви говорили, що у Реброва з'явиться новий помічник...

- Сергій Станіславович поставив переді мною це питання - і, до речі, не виключено, що заповнена буде не одна, а дві вакансії. У підборі асистентів я головному тренеру, само собою, не помічник. Імен тому назвати поки не можу, але, як я розумію, Ребров якраз знаходиться на стадії переговорів з ними.

- І на завершення: ви дали зрозуміти, що сезон, можливо, відкриється для «Динамо» контрольною грою з ПСВ. Домовленість досягнута?

- З голландцями ми повинні зіграти до кінця цього року, причому в Києві - так прописано в угоді про трансфер Ленса. І відмовитися від матчу ПСВ можливості не має. Інша справа, що про точну дату матчу можна буде говорити не раніше 12 червня, коли стане відомий день старту чемпіонату і зустріч за Суперкубок України. Тягнути далі нікуди...