16 січня цього року Верховна Рада ухвалила низку законів, які того самого дня охрестили «диктаторськими». Саме з них розпочався другий і вирішальний етап революції в Україні.
Після втечі екс-президента Віктора Януковича ці закони скасував парламент як такі, що утискають конституційні права та свободи людини.
Один із цих законів, пояснювальну записку до якого підписав особисто біглий екс-голова МВС Віталій Захарченко, передбачав низку обмежень для футбольних фанатів.
Зокрема, документ запроваджував новий вид покарання – позбавлення права відвідувати футбольні матчі на термін до 2 років.
Також у документі містилося чимало інших обмежень:
- продаж лише іменних квитків на футбольні матчі і лише за документами, що посвідчують особу;
- перевірка документів, що посвідчують особу, при вході на стадіон та під час пересування спортивною спорудою - на вимогу стюардів, офіцерів безпеки, касирів тощо. У такий спосіб поліцейськими повноваженнями наділяли персонал футбольного клубу, стадіону та найманих охоронних фірм. За відмови показати документ, що посвідчує особу, будь-кому з перерахованих, уболівальника мали виводити за межі стадіону;
- особам до 14 років заборонялось відвідувати стадіон без батьків.
Законопроект був спрямований передусім проти ультрас. Основною метою було створити поіменну базу даних усіх активних уболівальників.
На кожному стадіоні є свій сектор і для місцевих, і для приїжджих ультрас. Отже, щоб створити базу, потрібно було би просто взяти списки проданих на певні сектори квитків.
Після формування такої поіменної бази репресії в середовищі футбольних фанатів могли сягнути рівня переслідувань автомайданівців, які були вразливими через номерні знаки на автомобілях та автоматичну відеофіксацію на багатьох автошляхах.
Після краху Януковича ці норми було скасовано разом з іншими «диктаторськими законами».
Але про них згадали вже в новій Україні. У розпорядженні INSIDER опинився лист Міністерства внутрішніх справ від 23 червня до низки інших державних відомств, у якому недвозначно означено намір внести «антиультрасівські» норми на повторний розгляд Верховної Ради.
Тепер силовики опитують державні установи на предмет їх позиції щодо такого кроку.
У документі зазначено, що законопроект реанімують за дорученням першого віце-прем’єра від 13.06.2014 (тоді цю посаду обіймав новопризначений генпрокурор Віталій Ярема) та відповідно до листа адміністрації президента від 04.06.2014 (тоді в.о. президента був Олександр Турчинов, а керівником АП – Сергій Пашинський).
Варто зазначити, що ультрас виступали не лише активними учасниками зимових акцій протесту з високим рівнем солідарності та самоорганізації, а й вагомим силовим крилом.
Після початку окупації Криму та війни на Сході ультрас різних клубів неодноразово організовували акції на підтримку єдності України. Чимало активних уболівальників пішли в батальйони добровольців та до Національної гвардії.
Тепер їх знову розглядають як загрозу для влади?
***
Редакція INSIDER скерувала інформаційні запити до відомств, які отримали зазначений лист, та до самого МВС із проханням надати офіційні коментарі. Ми готові опублікувати позицію всіх сторін, згаданих у цій публікації, як тільки буде відповідь.
Ольга Худецька