Як відомо, після скорочення учасників Прем'єр-ліги до 14 команд «Шахтар» запропонував змінити формат чемпіонату. Донецький клуб вирішив не зупинятися на двох колах у 26 турів, а додати другий етап - розбити команди на три групи: дві четвірки (1-4 і 5-8 місця) і одна шістка (9-14 місця). Четвірки зіграють у два кола, тобто по шість матчів, аутсайдери ж проведуть по п'ять поєдинків в одне коло.
Tribuna.com зв'язалася з гендиректором «Шахтаря» і екс-президентом ПФЛ, щоб зрозуміти, чим цей формат краще звичайного.
Плюси
Більше матчів. 26 поєдинків - це дуже мало, вважає директор «гірників». Новий формат компенсує різницю з минулим чемпіонатом і не перевантажує графік: четвірки проведуть за весь сезон по 32 поєдинки, а шістка - 31.
Розподіл матчів між клубами. Чому команди розбиваються на групи за системою 4-4-6 (зверху вниз по турнірній таблиці), а не навпаки або 4-6-4? «Аутсайдери мають менше кадрових і матеріальних ресурсів, тому вони і проведуть менше ігор», -
пояснює Палкін.
Втім, цей аргумент досить умовний - різниця дорівнює лише одному матчу.Більше топ-матчів. Завдяки другому етапу в два рази збільшиться кількість поєдинків між лідерами. «А це допоможе командам рости, -
говорить Палкін.
- Тільки в таких умовах наші клуби можуть розвиватися».Підвищується видовищність матчів. «За нашими підрахунками, рейтинг телевізійних трансляцій зросте на 20%, а відвідуваність на 34%», -
вважає гендиректор «Шахтаря». І додає:
«Якщо ми не приймемо новий формат, це перший крок до похорону чемпіонату України».Очки зберігаються. За словами гендиректора «Шахтаря», всі бали, набрані на першому етапі, залишаться у другому. Це має зберегти інтригу у матчах першого етапу.
Перехідні ігри. Спочатку планувалося, що при новому форматі вилітає одна команда. Сергій Палкін говорить, що це питання залишається поки відкритим - можливо, 13-а команда ще зіграє перехідні поєдинки з другим клубом першої ліги.
Минуси
Стратегічна помилка. «Ми загнали себе в кут і тепер думаємо, як краще у цьому кутку жити, а не як з нього вийти», -
каже екс-президент ПФЛ Святослав Сирота.
На його думку, будь-який формат на 14 команд - помилковий, і потрібно було постаратися зберегти прем'єр-лігу з 16-ма учасниками. Тим не менш, він віддає перевагу варіанту «Шахтаря» у порівнянні з пропозицією ФФУ.Користь витягують тільки топ-команди. Всі турнірні завдання великі клуби вирішують без участі маленьких і навпаки. «Складається такий собі закритий віп-клуб. Це відхід від спортивного принципу, що не допоможе і навіть зашкодить розвитку футболу у регіонах», -
упевнений Сирота.
Не можна зберігати всі очки. У тих європейських чемпіонатах, де існує подібний формат, на другому етапі очки перераховуються - зберігаються тільки бали, набрані командами в матчах між собою. «Таким чином підвищується інтрига у поєдинках цих команд на першому етапі, -
пояснює Сирота.
- А проти лідерів аутсайдери і так намагаються грати добре. Тим більше, їм, як правило, обіцяють підвищені преміальні за відібрані у топ-команд очки».Заохочення корупції. «Якщо шість команд будуть боротися за виживання при одному клубі, який вилітає, це перетвориться на чистий заробіток грошей на букмекерах і не тільки. Адже після перших же ігор кілька клубів можуть забезпечити собі збереження місця в Прем'єр-лізі і «зливати» решту матчів», -
говорить екс-глава ПФЛ.
Він вважає, що краще тоді формат 4-6-4, оскільки в середині таблиці розриви між командами зазвичай менше.Інтрига підвищиться незначно. Якщо всі турнірні завдання вирішуються на другому етапі, значимість кожного матчу на першому зменшується. При звичайному ж форматі у два кола після зменшення числа учасників до 14 цінність кожного очка і так виросла в порівнянні з минулим сезоном.
Сергій
Болотніков