Серед цих команд є такі, які грають поблизу лінії фронту, відтак у будь-який момент можуть скласти компанію клубам-переселенцям.
Мова йде про дніпропетровський «Дніпро», харківський «Металіст» та запорізький «Металург». Цим командам, як й усім українцям, війна завдала значних збитків та незручностей. Наприклад, УЄФА заборонив проводити матчі єврокубків та стадіоні «Металіст» та «Дніпро Арені». А деякі гравці вирішили не повертатися в Україну через загрозу їхньому життю. У цій статті ми спробуємо згадати усі найцікавіші події та підсумувати виступ цих колективів у першій половині чемпіонату. А також оцінити їхні перспективи розвитку.
«Дніпро»
Місце після 14 турів: 3
Набрані очки: 28 (8 перемог, 4 нічиї, 2 поразки)
Різниця м’ячів: 14
Найкращий бомбардир: Нікола Калініч – 7 м’ячів
Дніпропетровці зараз перебувають на стадії перебудови. Новий наставник команди Мирон Маркевич намагається переналаштувати гру команди та зробити так, щоб «дніпряни» зберегли прописку у трійці призерів. Поки що вони йдуть третіми, але мають непогані шанси на більш високі місця. У єврокубках вони виконали завдання-мінімум та пробилися у плей-офф турніру, хоча добитися цього було дуже нелегко. Відтак можна сказати, що літньо-осінню частину чемпіонату України вони провели на хорошому рівні, і якщо врахують свої помилки, то матимуть непогані шанси у боротьбі за трофеї.
«Дніпро» у цьогорічній першості демонструє у кожному матчі різний футбол. Їм бракує стабільності та взаєморозуміння між гравцями. Проте інколи «дніпряни» показують просто дивовижну гру. Це стосується матчів із «Металістом», «Олімпіком» та «Карпатами», коли перевага підопічних Маркевича була очевидною, і коли «дніпряни» забивали по 4-5 голів. Інколи вони при хорошій грі зазнавали розгромної поразки чи програвали супернику, який діяв у меншості. Загалом їм бракувало стабільності та внутрішнього спокою. Наприклад, востаннє Роман Зозуля відзначився у матчі проти «Ворскли», що відбувся 11 травня 2014 року. І якщо б не активні дії Ніколи Калініча, який у цьому сезоні розігрався та є основним страйкером «дніпрян», то Мирону Маркевчиу довелося б шукати нового форварда.
Раз ми вже згадали про гравців, то проаналізуємо гру Євгена Коноплянки. Півзахисник «Дніпра» останнім часом не дивує публіку своєю яскравою та змістовною грою. Таке враження, що Євген хоче якомога швидше покинути Дніпропетровськ, в якому йому стало нецікаво та надто тісно. Будемо сподіватися, що взимку щось зміниться, і навесні ми все ж побачимо Коноплянку із найкращого ракурсу, якщо не в Україні, то десь у топ-чемпіонаті.
Під час перерви у внутрішній першості варто чекати на підсилення. Цілком можливо, що це будуть легіонери із інших українських команд, адже зважаючи на ситуацію у країні, мало хто захоче до нас їхати на роботу. Повідомлялося, що гравці «Волині» Бікфалві та Матей проведуть збори із «дніпрянами». Зазначимо, що це виконавці хорошого рівня і гри у такій команді як «Дніпро» вони точно не зіпсують.
Окремо відзначимо вболівальників «Дніпра». Фанати «дніпрян» продовжують відвідувати матчі своїх команд, незважаючи на усі негаразди. Це, мабуть, одні із найбільш активних вболівальників України. Хочеться вірити у те, що навесні фанатів буде як мінімум не менше, а ситуація в Україні дозволить їм переглянути матчі Ліги Європи на рідному стадіоні.
«Металіст»
Місце після 14 турів: 7
Набрані очки: 19 (5 перемог, 4 нічиї, 3 поразки)
Різниця м’ячів: 2
Найкращий бомбардир: Клейтон Шав’єр – 7 м’ячів
Харківський «Металіст» переживає не найкращі часи. Підопічні Ігоря Рахаєва перебувають у кризі, займаючи після першої половини чемпіонату лише 7 сходинку. «Металіст» втратив свою колишню силу та повільно перетворюється із українського гранда на міцного середняка УПЛ.
У команді досі залишаються технічні легіонери, але гра «Металіста» далеко не така видовищна, як це було у минулих сезонах. Впродовж літньо-осінньої частини чемпіонату «Металіст» втрачав очки у матчах, в яких був зобов’язаний перемагати. Підопічні Рахаєва виходили на поєдинок приреченими, а інколи складалося враження, що вони просто грають, бо так треба. Але в останніх трьох поєдинках в УПЛ «Металіст» виборов 9 очок, здобувши переконливі перемоги над «Іллічівцем», «Зорею» та «Волинню».
Ще один провал на харків’ян чекав у єврокубках. Підопічні Ігоря Рахаєва програли усі 6 матчів, повторивши антирекорд Ліги Європи. Нагадаємо, що востаннє таким «досягненням» відзначився ірландський «Шемрок Роверс» у сезоні 2011-2012 років.
Керівництво харківського клубу – це окрема тема для розмови. Згадаємо лише про найголовніше. Курченко досі залишається президентом клубу та втримує «Металіст» на плаву. За інформацією генерального директора команди Олександра Нотченка клуб не має заборгованості перед гравцями та персоналом. Також структуру менеджменту поповнив скандальний колишній генеральний директор «Таврії» Олександр Бойцан. Нагадаємо, що Бойцан був прихильником виступів «Таврії» у РПЛ. Ну і додамо, що посада спортивного директора досі залишається вакантною.
Відзначимо, що із таким керівництвом «Металісту» буде важко розраховувати на світле майбутнє. Коли президент команди підозрюється у фінансуванні терористів на Донбасі, а заступник гендиректора Бойцан є прихильником «русского мира», то перспективи такої команди в українському чемпіонаті дуже примарні. Головне, щоб від амбіцій адміністрації не постраждав сам клуб та харківські вболівальники, адже буде дуже неприємно, якщо така команда зникне із футбольної карти України.
«Металург» З
Місце після 14 турів: 11
Набрані очки: 12 (3 перемоги, 3 нічиї, 8 поразок)
Різниця м’ячів: -16
Найкращий бомбардир: Руслан Платон – 2 м’ячі
Ще одна прифронтова команда продовжує свої виступи на «Славутич Арені». Запоріжці у цьому сезоні демонструють футбол більш високого рівня, але до середняка УПЛ поки що не дотягують.
У чемпіонаті вони здобули 3 перемоги та провели кілька хороших матчів. Тут варто згадати про звитяги над «Карпатами», «Говерлою» та «Іллічівцем». Із цього можна зробити висновок, що «металурги» витиснули максимум із матчів проти аутсайдерів, проте у поєдинках із сильнішими суперниками їм було не так солодко. Загалом, своєю грою вони не вражають. Та й запорізькі вболівальники, мабуть, далеко не у захваті від такого футболу.
Головною подією осені для «Металурга» стала відставка Олега Тарана із посади головного тренера команди. Зараз де-юре виконувачем обов’язків наставника є Олександр Томах, але фактично вказівки із тренерської лави дає Анатолій Чанцев, який наразі займає посаду асистента головного тренера.
Цікаво буде поглянути на «Металург» навесні. Головними питаннями залишаються, чи поповнять команду свіжі виконавці та кандидатура головного тренера, адже без хорошого менеджера важко буде побудувати хороший колектив. Хоча зважаючи на те, що у сусідній області йде війна, а економічна ситуація із кожним днем погіршується, буде добре, якщо керівництво «Металурга» просто збереже команду у функціональному стані.